Flat Preloader Icon

V Žiline vznikla nová akadémia. Verím, že sa čoskoro vráti aj extraliga, želá si Futo

Niekedy vo februári som sa rozhodol že už nebudem len komentovať dianie v slovenskom basketbale, ale aktívne pristúpim k vytváraniu podmienok pre lepšiu a kvalitnejšiu prípravu talentovanej mládeže.

Inšpirovala ma aj práca asistenta v Trnave po boku mladej a perspektívnej trénerky Krippnerovej, kde som si uvedomi,l že je množstvo nadšencov ktorým záleží na napredovaní slovenského mládežníckeho basketbalu. A v neposlednom rade je to fakt, že môj syn Alexander dovŕšil 10 rokov, basketbal ho baví, ale nevidel som cestu, ako by mohol kvalitne rozvíjať svoj talent. Preto vzniklo Tréningové stredisko mládeže Slávia Žilina.

Vízia práce s mládežou

V Žiline sa dlhodobo veľmi dobre pracovalo s mládežou, už od čias keď pán Milan Rožánek zakladal mládežnícky basketbalový klub, no v posledných rokoch to pomaly upadalo. Veľa som nad tým uvažoval, mal som mnohé stretnutia s „legendami basketbalu“, ktoré mi dali a dávajú cenné rady. Ako jediné riešenie bolo postaviť (vybudovať) novú akadémiu. Aj sám názov hovorí, že idea je vybudovať tréningové stredisko pre všetky deti – bez rozdielu – talentované, aj tie menej. Pracovať s nimi na dennej báze, zapájať prvky z 21. storočia, využívať možnosti a technológie, ktoré nám doba ponúka. Vybraným talentom sa venovať aj na individuálnej báze – maximalizovať ich možný progres. V určitom veku im pomáhať sa správne rozhodovať, aby nesedávali na lavičkách v mužských kategóriach, ale aby pravideľne hrávali.

 

Kadeti

Sme veľmi radi že sa nám podarilo v spolupráci s rodičmi vytvoriť aj družstvo kadetov. Gro tímu tvoria hráči klubu Victoria, ktorých sme vykúpili za nemalé peniaze z ich pôvodného tímu. Vidíme v nich veľký potenciál, veríme že už z tejto „prvej várky“ sa nám podarí vymodelovať aspoň pár hráčov, ktorí budú schopní sa presadiť v mužskej extralige. Pri tomto tíme pôsobí tréner Jakub Grísa, ktorý odvádza spolu s chalanmi výbornú prácu, o čom svedčí aj postup do Golden League U17 cez kvalifikačné turnaje. Pri týchto chlapcoch sa tréner Grísa venuje aj kompenzačným cvičeniam, spevňovaniu tela, a iné špecialitky 21. storočia.

Žilina a extraliga

Bohužiaľ to že v Žiline nie je extraliga, je fakt, s tým aktuálne nič neurobím, aj keď by som si veľmi želal, aby v Žiline extraliga bola. Verím že sa čoskoro podarí vrátiť Žilinu na extraligovú mapu, my v TSM budeme určite všetkými 10 za, nakoľko mladí hráči potrebujú vidieť pred sebou možnosť dosiahnuť na vysoké ciele, a tým by extraligové družstvo malo byť (Cieľom) Určite však formát skladania družstva, ktorý sa v minulosti v Žiline presadzoval a nebol úspešný by mládeži ako takej nebol vôbec prospešný, pretože aj hráči ako je Šimon Turza boli len „účastníci zájazdu“ a pri tom podľa môjho názoru to je typ hráča, ktorý by sa aj v obdob,í keď „sedel“, presadil… Čo vlastne potvrdil a potvrdzuje výkonmi v drese Iskry Svit.

Zdieľajte článok s priateľmi

Nenechajte si ujsť…