Flat Preloader Icon

Muži TSM Slávia Žilina zakončili sezónu 2023/2024 titulom vicemajstra 1.ligy

Prvý májový víkend sa v Žiari nad Hronom uskutočnil finálový turnaj štyroch najlepších družstiev 1.ligy mužov a mladých mužov. Domáci Patrioti, ako víťaz nadstavbovej časti hostili družstvá Košice Wolves, Academic ŽU Žilina, a našich borcov z TSM Slávia Žilina.

Podľa postavenia po nadstavbe nás čakali zápasové „dvojičky“ TSM Slávia Žilina – Patrioti Žiar nad Hronom, a v druhom semifinále Košice Wolves – Academic Žilina.

SEMIFINÁLE

BK MŠK PATRIOTI ŽIAR NAD HRONOM – TSM SLÁVIA ŽILINA 75:92 (39:52)

Body TSM: Žiak 28 (10 doskokov), Stránsky 20, Ištok 15, Stojanov 10, Žídzik 7 (11 doskokov), Podhorský 5, Mesároš 4, Rozim 3, Péli, Florek
Štatistiky: Streľba za dva 60%, Streľba za tri 34%, Doskok 50, Asistencie 16

Do sobotného semifinále proti domácim Patriotom sme vstúpili bez Mrviša a Foltína, ktorí si plnili svoje extraligové povinnosti, ale s obrovským odhodlaním pobiť sa o postup do nedeľného finále.

Základná zostava Miňo, Danko, JJ, Laci a Ivo začala koncentrovane. Od úvodných minút sme sa až na drobné zaváhania držali „gameplan“ čo prinášalo úspech.

Súper mal problém presadzovať sa do našej zónovej obrany, naopak v útoku sme sa dobre „videli“ a skórovali sme jednoduché koše, kedy sa hlavne v prvom polčase presadzoval svojou rýchlosťou a dynamikou Ištok a dobre mu sekundovali Stránsky so Žiakom.

Rozumná hra a dobré nasadenie nám priniesli polčasové vedenie o 13 bodov, 39:52. Druhý polčas pokračoval v podobnom duchu ako prvý polčas.

Domáci hráči sa pokúšali zmeniť priebeh zápasu, hlavne Pažický podal výborný výkon, no naši chalani si umnou hrou a skúsenosťami udržiavali bezpečný odstup, aj keď po tretej štvrtine sa náš náskok znížil na rozdiel 8 bodov (64:72).

V poslednej štvrtine už bola na našich borcoch badať únava, no zároveň aj odhodlanie že tento zápas „nepustia“ a tak sa aj stalo. Nevyrušil ich ani záverečný pokus Patriotov o zvrat, umne a s absolútnou kontrolou a pokorou dokráčali k víťazstvu, a k nedeľnému finále, po výsledku 92:75.

75 - 92
Mestská športová hala ZUS Aréna, Žiar nad Hronom

BK MŠK - Patrioti Žiar nad Hronom U23 vs. TSM Slávia Young men Žilina

65 - 75
Mestská športová hala ZUS Aréna, Žiar nad Hronom

Košice Wolves vs. Academic ŽU Žilina

FINÁLE

ACADEMIC ŽU ŽILINA – TSM SLÁVIA ŽILINA 89:78 (37:39)

Body TSM: Žiak 27, Foltín 16, Stránsky 12 (11 doskokov), Ištok 10, Židzik 7, Mrviš 4, Podhorský 2, Florek, Mesároš, Péli, Stojanov, Rozim
Štatistiky: Streľba za dva 52%, Streľba za tri 21%, Doskok 44, Asistencie 15

Po prespatí vo Vyhniach a dobrom relaxe boli naši chlapci pripravení zabojovať o víťazstvo na turnaji, proti nášmu rivalovi zo Žiliny, družstvu Academic Žilina, ktoré si v druhom semifinále poradilo s košickými vlkmi.

K chalanom ktorí vybojovali semifinále sa už pridali aj Foltín a Mrviš, očakával sa preto zaujímavý duel, čo sa aj nakoniec potvrdilo.

Do zápasu sme nastúpili v identickom zložení ako v semifinále, v rovnakom nasadení a koncentrácií. Obom družstvám chvíľu trvalo kým sa dostali do „prevádzkovej“ teploty, u nás strelecky ťahal hlavne Miňo Žiak, v prvej štvrtine autor 11 bodov, v drese Academicu to bol Robo Rožánek.

Do polčasu sme si vybudovali takmer dvojciferný náskok, no skúsení hráči Academicu ho dokázali do polčasu zredukovať na rozdiel dvoch bodov, 39:37.

Muži zakončili sezónu titulom vicemajstra 1.ligy - 2

V druhom polčase sme boli odhodlaní pokračovať v dobrom výkone, no začali sme robiť chyby, kedy sme neskoro v obrane dostupovali k hráčom súpera, a tí nás nekompromisne trestali, za všetko hovorí 52 inkasovaných bodov.

„Hneval“ nás hlavne Róbert Rožánek, ktorý dokázal v priebehu troch minút otočiť zápas v prospech svojho tímu a spolu s Turzom boli x-faktorom Academicu.

Naši chalani napriek tomu bojovali, išli „na krv“ ale postupne nás opustila aj streľba z diaľky, a o zápase bolo rozhodnuté, titul majster 1.ligy získali hráči ACADEMIC Žilina.

Daniel Stránsky, kapitán TSM Slávia Žilina:
“Final 4 turnaj sme otvorili veľmi dobrým výkonom proti domácemu Žiaru. Takmer celý zápas sme si držali vedenie, najmä kvôli výbornej kolektívnej hre, dobrým rozhodnutiam, výbornou obranou a dominanciou pod košom (Židzík 11 doskokov, Žiak 10). Žiar predviedol dynamický basketbal, no nestačil na skúsenosti našich hráčov podporené dravosťou od našich mladých hráčov. Vo finále sa stretli dve žilinské družstvá. Aj keď sme cez polčas vyhrávali, v druhej polovici stretnutia sa rozbehol Robko Rožánek, ktorý veľkou mierou prispel k nakopnutiu Academicu a potvrdil tak svoje extraligové kvality výborného hráča. Academic si náskok napokon ustrážil až do konca stretnutia, na ktorý bol krátky aj výborný výkon Milana Žiaka (MVP turnaja) či bojovnosť Foltína, Židzíka alebo Mrviša. Úplný zaver sa bohužiaľ niesol v nie úplne 100% športovom duchu – pár technických chýb na oboch stranách – za čo sa chceme divákom ospravedlniť. Celkovo bol zápas podľa mňa pre diváka atraktívny, súperovi gratulujeme k víťazstvu. Som rád, že Žilina (aj jedna aj druhá) ukázala, že basketbal hrať vie na dobrej úrovni a že po zápase zneli medzi oboma tímami – aj napriek sezónnej rivalite – len pozitívne slová, čo je podľa mňa signál, ktorý si zaslúži pochvalu a verím, že aj signál, ktorý spojí žilinský basketbal, aby mal opäť zastúpenie v extralige. Ďakujeme všetkým hráčom, vedeniu a sponzorom a takisto aj súperom, rozhodkyniam a rozhodcom, a mestu Žiar za organizáciu.”

Miroslav Futo, športový riaditeľ TSM Slávia:
“V prvom rade gratulujem Academicu k víťazstvu a zisku titulu. Počas celej sezóny mali nad nami mierne navrch, čo potvrdili aj vo finálovom zápase, a myslím že si titul právom zaslúžia. Dnes ich potiahol Robo Rožánek, ktorý prakticky rozhodol zápas a ukázal nie len v zápase svoju veľkosť. Rovnako gratulujem aj mojim chalanom, dali do finále úplne všetko, tak ako počas celej sezóny. Bolo úžasné sledovať ich výkony, ako rastú zo zápasu na zápas. Najviac ma však teší ich vystupovanie, nie len na ihrisku, ale aj mimo neho. Takúto skvelú partiu som už dlho nezažil, ťahali všetci za jeden koniec povrazu, pomáhali si medzi sebou, mladší prijímali rady od skúsenejších, obetovali nedele len aby mohli byť s nami na zápase. Som rád, že sme umožnili mladým hráčom, ktorí „sedia“ v extralige na lavičke rásť, a zároveň „skúsenejším“ pripomenúť si že to ešte stále vedia. Rovnako patrí poďakovanie trénerovi Moravčíkovi, ktorý má obrovský podiel na vytvorení tejto úžasnej partie, ktorá v prvom roku dokázala vybojovať fantastické II. miesto.”

Súboj o 3. miesto
117 - 59
Mestská športová hala ZUS Aréna, Žiar nad Hronom

Košice Wolves vs. BK MŠK - Patrioti Žiar nad Hronom U23

FINÁLE
78 - 89
Mestská športová hala ZUS Aréna, Žiar nad Hronom

TSM Slávia Young men Žilina vs. Academic ŽU Žilina

Pozrite si fotogalériu od nášho dvorného fotografa Jakuba Rumana, ktorý zachytil momenty finálového zápasu proti Academicu.

Zdieľajte článok s priateľmi

Nenechajte si ujsť…